Jsi to, co jíš a jak se oblékáš

Cílem značky Bohempia je návrat k tradici, navíc zpracovávání konopného vlákna i lokální výroba nabízí řešení ekologické i sociální problematiky na trhu s textilem. Konopí je nejuniverzálnější rostlina na světě, ze které se obléknete i najíte, a proto jsme se rozhodli prostřednictvím našeho nového seriálu podpořit místa, která nám dávají možnost jíst to, čím chceme být, ale i osobnosti, které nás svým nadšením do svého životního stylu nekonečně inspirují. Jako první jsme s respektovaným muzikantem a srdceryvným propagátorem veganství a straight edge Lukášem Vincourem (Pipes and PintsZvířata nejíme...) navštívili fast food Chutnej, který nám osobně doporučil. 

„Když dobře jíme, tak se nám i lépe žije,“ tvrdí zakladatelé Chutnej Fast Food.

Chutnej Fast Food v pražských Vršovicích založila parta kluků, kterým chyběla možnost rychlého a kvalitního stravování s atraktivním jídlem. Co se ví, je to, že klasický fast food rozhodně není zdravý. No a kvalitní tepelně zpracované rostlinné pokrmy jsou většinou fádní, protože se buď sypou, anebo jsou moc měkké. Rozhodli se tyto zdánlivě neslučitelné protipóly spojit!

a_K9A0129.jpg

 

Jaký je váš background, máte zkušenosti s gastronomií?

Naším třetím společníkem je doktor výživy Ing. Tomáš Béza, Ph.D., který výživu učil i v armádě. Sám provozuje síť menších občerstvení naMoravě a má vlastně jediný zkušenosti z gastronomie. Já dělal dlouhé roky v korporátu, Míra dělal ve školství a teď už se učí několik let podnikat. Tomáš v současné době staví rodový statek, to pro nás bude největší přínos, protože nám odpadne spousta dodavatelů zeleniny a bylinek, budeme mít vše vlastní. Všechno se hezky rozvíjí a propojuje. Velmi zajímavé a pro nás nezvyklé je to, že tento koncept na sebe váže velmi zajímavé a příjemné lidi. To v jiných podnikatelských odvětvích není.

Co je základem vaší kuchyně?

Divoké byliny a zelenina. Jejich výhoda je, že se dají různě kombinovat a mají rozmanité chutě.

V čem spočívá její „tajemství“?

V nevyužití jejího potenciálu. Máme v zásobě spoustu dalších variant burgerů pro různé příležitosti a roční období. Aktuálně připravujeme studenou verzi burgeru BRUTO BRKO, které míří za sportem. To je jeden z našich cílů, dostat naše jídlo mezi aktivní sportující lidi. Přijde nám absurdní, když přijdete např. na florbalový turnaj dětí a jediné, co si děcka, pokud si nepřinesou vlastní jídlo, mohou dát mezi zápasy, je párek v rohlíku nebo chipsy. Do toho je ale třeba zapojit mnohem více lidí a institucí, takže nás čeká velký kus práce.

Podle čeho jste jídelní lístek komponovali, případně kdo byl vaší hlavní inspirací?

Než jsme začali tvořit, vyzkoušeli jsme burgery z velké části Prahy. Byli jsme trochu zklamaní, protože rostlinné variantě burgerů se věnuje jen málo podniků. Pro masové podniky je to spíše zátěž. Inspirace přišla ze zahrady našeho parťáka Tomáše. Hned od začátku věděl, z čeho burgery budou.

Co byste z vašeho menu doporučili?

Všechno je vyladěné, ale burger ČEKO BRKO si nikde jinde nedáte. Pokud bychom byli na jednorázové návštěvě Prahy, tak bychom volili tuto variantu. Jinak za ochutnání stojí všechny, např. ŘEPÁK je nejblíže podobný barvou a konzistencí masu. DHÁL je hodně aromatický po skořici a BROKÁČ s JARMUZEM jsou nejvíce šťavnaté. Vybere si každý dle své chuti.

Protkáno konopím...až ke kotníkům

Naše první konopné tenisky nejspíš znáte. Díky vaší podpoře se první kusy začaly vyrábět hned ve třech variantách včetně šněrovací kotníkové. Ti z vás, kteří své plátěné tenisky na zimu neradi zouvají, ocení termoregulační schopnosti konopného vlákna, které umocní i naše funkční ponožky v přírodní režné a černé barvě. Nyní už lze modely tenisek podle vašeho přání kombinovat s bílou, černou, a dokonce i červenou podrážkou. Protože chceme, abyste je mohli nosit denně, nechali jsme je vyplnit ortopedicky tvarovanou stélkou, která tlumí nárazy, podporuje správné držení těla i klenbu a vaše noha se v nich nezpotí. Dnes už jsou tenisky Bohempia známé i za hranicemi Česka.

#protkanokonopim

Věděli jste že: textilie z konopí je vysoce funkční přírodní materiál s vysokou termoregulací, ceněný především pro antibakteriální a antiseptické vlastnosti?


Víme, že nejsme jediní na světě, ale máme ověřeno, že jsme jedineční tím co vyrábíme a kde to vzniká. Bohempia do našeho běžného života vrací nejen technické konopí a jeho vlákno, které má v Česku silnou tradici, ale i české výrobce, které před lety podobně jako kdysi dávno konopí vytlačila východní produkce.

 

Tomáš Rohal se po letech vývoje začal zabývat výrobou a prodejem oblečení a produktů do domácnosti, které jsou díky řadě pozitivních vlastností konopného vlákna vysoce funkční, a navíc ekologické. Jeho cílem je návrat k původní české tradici, jejímž prostřednictvím nabízíme udržitelné řešení ekologické i sociální problematiky, která může mít v budoucnu dopad na celý světový trh s textilem a oblečením.

 

 

Letošní Vánoce přejí chytrým dárkům

Také jste se vždy náramně bavili výrazem v obličeji mladého Šebka z Pelíšků, kdy koneckonců jako každý kluk a muž tehdejší české domácnosti pod stromečkem objevil tuctové vojenské ponožky z Obuvi? Darováním funkčních ponožek z konopného vlákna značky Bohempia způsobíte revoluci těchto momentů. Pokud milujete rozdávání chytrých dárků, pak jednoznačně zazáříte darováním ponožek s termoregulačními schopnostmi a celou řadou příznivých vlastností  konopného vlákna. Chcete být vy tím, kdo letos rodině a přátelům přichystá legendární dárky? Pak se můžete rozhodnout hned mezi dvěma variantami a barvami v e-shopu Bohempia. Nezapomeňte, ať je váš důvod jakýkoliv, darovat ponožky je tradice a ty se o Vánocích dodržují.

NAPSAT JEŽÍŠKOVI


Věděli jste, že konopné vlákno výrazně šetří životní prostředí také tím, že na rozdíl od bavlny jej není nutné dovážet z dalekých zemí, jako je Afrika nebo střední Asie?

10 důvodů proč budou konopné ponožky pod stromečkem zářit

1. jsou vyrobeny ze 100% konopného vlákna

2. jsou vyrobeny ručně

3. díky konopnému vláknu jsou prodyšné a mají termoregulační schopnosti

4. vaše noha se v nich nebude potit

5. přirozenou vlastností konopného vlákna je vysoká odolnost, což napomáhá i dlouhé životnosti ponožek

6. jsou vyráběny v lokálních dílnách

7. vznikají za lidských podmínek ve firmách, jejichž přístup k podnikání je transparentní

8. objednáváme je pouze v takovém nákladu, jaký je nutný a při jejich výrobě proto neplýtváme

9. jsou slow

10. když vás omrzí, můžete je zahodit do lesa – rozloží se

KOUPIT CHYTRÝ DÁREK

14712819_620278244815821_809420934775977182_o.jpg